Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Laboratoř geoinformatiky
Fakulta životního prostředí UJEP
Dělnická 21, 434 01 Most
 
tel/fax:  476 137 448
e-mail: bruna@geolab.cz_

WWW stránky laboratoře
URL:
http://www.geolab.cz

URL: http://egypt.geolab.cz
URL:
http://projekty.geolab.cz
URL:
http://oldmaps.geolab.cz
URL:
http://westerndesert.geolab.cz


Laboratoř geoinformatiky
Pracoviště Fakulty životního prostředí  v Mostě
   

 

Archeologický výzkum v Abúsíru - historie expedic

Sezóna 2016

Podzim
Sezóna v Abúsíru začala 16. září a skončila pro mě 2. prosince. Cílem byla především dokumentace výzkumu v jižním Abúsíru a pokračovaly práce v Saqqaře na pyramidě Djedkare. Novinky z Abúsíru zde.

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké expedici (31.3. - 12.4. 2016), kde prioritou byla dokumentace lodě nalezené na podzim loňského roku.
Nyní jsou data zpracovávána a připravovány výstupy.

Tiskové zprávy

PRACOVNÍK UJEP DOKUMENTUJE LOĎ Z DOBY STAVITELŮ PYRAMID

ÚSTECKÝ GEOINFORMATIK ZKOUMÁ VZÁCNÝ EGYPTSKÝ NÁLEZ

Sezóna 2015
Jaro
V Abúsíru jsem byl na pět týdnů od 11.4.do 17.5. 2015. V první části pobytu jsem pracoval s prof. Barešem na výzkumu šachtové hrobky AW 6 nacházející se mezi Udžahoresnetem a Raneferefem. Poté s Mirkem Bártou a dalšími členy expedice jsme odkrývali hrobky AS 76 - 79 na jihu Abúsíru. A činnosti - klasika- geodézie, foto pro 3D modely, panoramata a nějaké foto z draka. Podařilo se na 5 dnů dovézt ruční skener FARO Free Style, mimochodem úplnou novinku. Teď je čas na zpracování dat. Více info - pdf. Panoramata - PAN_1 & PAN_2 Výsledky ze skenování - A - B

Podzim
Podzimní expedice trvala 5 týdnů a hlavním cílem mého pobytu bylo laserové skenování pomocí terestrického skeneru FARO Focus 3D a s ručním skenerem Faro FreeStyle. Oba skenery byly testovány na různých objektech a v současné době probíhá postupné zpracování dat.

Sezóna 2013
Jaro
V pondělí 29.4. jsme ukončili terénní práce v Abúsíru. Mimo jiné se nám podařilo ve dvou termínech - 20.4. a 29.4. snímkovat pomocí draka lokalitu a zároveň jsem s Martinem Odlerem dokumentoval výzkum pomocí totální stanice. Několik fotografií -
W.

Podzim
Letošní výzkum v jižním Abúsíru skončil. Byl úspěšný, podařilo se vykopat a dokumentovat několik šachet, byly pořízeny tisíce fotografií, nad Abúsírem létal drak - foto a sbírala se data. Také jsme s Martinem Frouzem poprvé v Abúsíru a troufám si říci, snad i poprvé v Egyptě na archeologickém výzkumu, použili digitální programovatelnou panoramatickou hlavu - GIGA Pan EPIC. Máme mnoho dat a souborů, nyní nás čeká to nejdůležitější, post-processing. Pár fotografií jsem dal na Jalbum - http://jalbum.net/a/1437987 a výstupy z panoramatické GIGA Pan EPIC mašinky jsou zde.

Inti vstup do kaple
Inti nepravé dveře
Kar nepravé dveře
Dvůr panorama
Kar kaple 360° panorama
Foto, zpracování a vizualizace: Vladimír Brůna, Martin Frouz a Zdeněk Marek
 

Jaro 2012 - 27.4.- 11.5. 2012
Vše proběhlo v pořádku, máme naměřeno a naskenováno. FARO pracovalo bezchybně, bylo naskenováno cca 35 GB dat. Na české koncesi pravidelně řádí zloději a nevyhýbají se ani naší geodetické síti, resp. stabilizovaným geodetickým bodům - mapa. A pár fotografií na http://sahure.jalbum.net.
A první výstup z FARO skeneru - obrázek z Ptahšepsese - mračno bodů - s texturou.


zpět na Abúsír